İlk Müşteriyle Çalışmak

Gecen yıl Nisan ayında başladığım blog yazılarımın bir meyvesi olarak ilk müşterim Şubat başında bana ulaştı ve birlikte çalışmaya başladık. Geçen bir ay içerisindeki ilk izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

Kurumsal çalışmak ve home ofis çalışmak oldukça farklı. Kurumsalda bir çok kaynak elinizin altındayken, evden çalıştığınızda kaynaklarınızı siz kendiniz yaratmalısınız. Gelişen teknoloji ve internet sayesinde birçok program mevcut ancak hangisini ne için kullanacağınızı bilmek ve müşterinizi buna yönlendirmek oldukça önemli.

Planlama en önemli konu, benim gibi bir çok işi aynı anda yapıyorsanız (annelik, ev hanımı ve home ofis iş ) zamanınızı iyi planlamak cok önemli bir kilit noktası. Müşteriyle geçireceğiniz zamanı ve onun için yapacaklarınızı iyi planlamalı ve ona ayırdığınız süreyi etkin kullanmalısınız. Yoksa günün sonunda bir ev dolusu iş ve müşteriniz adına tamamlanmamış işler içerisinde kaybolabilirsiniz.

Resim

En önemli konulardan biri de  ücretinizi belirlemiş olmak, evet ortada harcadığınız bir emek ve zaman söz konusu olduğunda bunun parasal karşılığını almak herşeyden önemli.  Ücretinizi saat başı, paket ya da müşterinizle birlikte geliştirdiğiniz başka yöntemle nakite çevirmelisiniz. Mutlaka önceden kafanızda belirlemiş olduğunuz bir değer olmalı. Böylelikle hem hak ettiğinizi alabilirsiniz, hemde evden çalışarak hem üretmiş, hemde kazanmış olursunuz.

Resim

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.