Sanal Asistanla Çalışmaya Karar Vermek

Sanal asistanla çalışmaya karar vermek önemli bir aşamadır ve doğru şekilde karar verdiğinizde hayatınız inanılmaz derecede kolaylaşacaktır.  Fakat iş sadece sanal asistanla çalışmaya başlamakla bitmez, bir çok insan için görev delege etmek, insan yönetmek öğrenilmesi gereken bir beceridir.

Sizlere bu konuda biraz ipucu vermek istiyorum 🙂

Öncelikle günlük ve haftalık işlerinizi yazarak hangilerini delege edebileceğinize bakın. Bunları belirledikten sonra bu işlerin sizin için nasıl, ne zaman, hangi sıklıkta yapılması gerektiğini adım adım belirleyin, böylece sizin adınıza eksiksiz olarak yapılabilsin.

Sanal asistanınız için bir iş tanımı yazın; şartlarınızı ve ideal adayın özelliklerini tanımlamış olursunuz.  Böylece  hem karşı tarafa kendinizi tanıtmış, hem de beklentilerinizi  paylaşmış olacaksınız.

Her ne kadar ofisinizde sizin için çalışacak kanlı canlı bir asistan daha iyi olsa da ya da uzun çalışma saatleriyle herşeyi kendi kendinize yapmaya çalışmak,  bir sanal asistan sizin için maliyetleri düşürecektir. Ancak şunu unutmayın, ne öderseniz onun karşılığını alırsınız. Size diğerlerine oranla daha düşük teklif verenler, belki de sizin yazdığınız iş tanımını anlamadı bile. Aynı zamanda yüksek fiyatta her zaman kalite garantisi değildir ancak  düşük teklif genelde bir hayal kırıklığı ve uzun dönemde de daha yüksek maliyet olarak sonuçlanacaktır.


Ekibe yeni katılan birisinin takıma alışmasının zaman alacağını unutmayın. Her yeni çalışanın şirket içinde öncelikli olarak oryantasyon gibi eğitimler aldığını ve bunun sanal asistanınız içinde geçerlidir ve bu konuda ona destek olun.

Gerçek hayatta muhasebecinizin hem toplantılarınızı organize etmesini, hem kurumsal web sayfanızı yönetmesini, hem de müşteri ilişkilerini yürütmesini beklemezsiniz değil mi? O zaman sanal asistanınızdan da bunu beklemeyin 🙂 Her profesyonel çalışan gibi sanal asistanların da genelde uzmanlaştıkları alanlar vardır, kendi iş tanımınıza en uygun uzmanlaşmış olanla çalışarak her ikinizde mutlu olabilirsiniz.

Sanal asistanla çalışmanın bir diğer önemli sebebi de zaman yönetimi ve tasarrufudur. Ancak ilk kez sanal asistanla çalışanlar, benim için çalıştığından nasıl emin olabilirim düşüncesiyle aşırı detaycı ve müdahaleci davranarak bu faydayı sağlayamamaktadır. Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, günlük raporlamalar olacaktır. Böylece sürekli kontrol etmek zorunda kalmazsınız.

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.