Yeni Yıl Hedeflerinizi Belirlemek

Yılın son çeyreği yaklaşırken, yeni yıl için hazırlıklar başlıyor!

Umarım harika bir 2015 geçiriyorsunuz ve yeni yıl içinde hedeflerinizi kafanızda tasarlamaya başladınız. Bunun için zaman ayırmaya başlamalısınız. Öncelikle bir kağıda fikir ve hedeflerinizi yazarak bir yol haritası çizin ve başarı için bu haritayı kullanın. Hedeflerinizi öylece karalayıp, sonra da ortadan kaldırmak bir spor klübüne üye olup hiç gitmemek gibi olacaktır. Bu şekilde olmaz. Hedeflerinizi kafanızda tutabileceğinizi düşünerek, kağıda yazmayı gerekli bulmuyorsanız, bunu tekrar düşünün. Hedef belirlemek işiniz için çok önemlidir;

1. İşinizin nereye gittiği ve varmak istediğiniz noktaya nasıl gideceği konusunda netleşirsiniz. Harita olmadan yola çıktığınızı düşünün. Nereye gitmek istediğinizi bilirsiniz ancak harita yoksa, yazılı yönlendirmeler olmadan oraya nasıl gideceğinizi hakkında bir fikrinizi yoktur. Hedeflerinizi ve nasıl başaracağınızı yazarak aslında kendi yol haritanızı oluşturuyorsunuz. Zaman zaman ara yollara sapabilirsiniz ancak ana yola tekrar nasıl döneceğinizi ve varış noktasını her zaman bilirsiniz.

2. Hedefler sizi motive eder. Kafanızdaki iş hedefleri, “ışıklı ve parlak” sendromu ile dikkatinizin dağılmasına ve, bir önceki hedefi bile başaramadan bir diğerine geçmenize ve  hiçbirşey tamamlamamanıza neden olabilir. Eğer ölçülebilir ve yazılı hedefleriniz varsa, bu sizi onu başarana kadar devam etmeniz konusunda cesaretlendirecektir.

3. Hedeflerinizi tamalamak ya da bitirmek size iyi gelir! Evet, bu doğru!  Bir iş hedefinizi gerçekleştirmenin size sağlayacağı gurur, güven ve tatmin duygusundan daha iyi bir şey olabilr mi? Ayrıca bunu bir şampanya ya da pasta ya da her ikisi ile birlikte kutlayabilirsiniz 🙂

4. Büyük planı ve hedefi bildiğiniz zaman, karar vermek kolaylaşacaktır. Hergün işiniz ile ilgili kararlar vermek zorundasınız. Bugün bloguma yazı yazmalı mıyım?  Facebook’da zaman harcamalı mıyım? Bu eğitimi almalı mıyım? Yeni müşteriyi kabul etmeli miyim?  İşiniz için çok iyi belirlediğiniz net hedefleriniz varsa,  tüm kararlarınızı hızla alabilirsiniz. Eğer sizin nihai hedefinizi destekliyorsa, yap! Desteklemiyorsa, bırak/ pas geç! İşte bu kadar basit!

İşiniz ile ilgili, yeni yıl hedeflerinizi belirlemek istiyorsanız, benimle  Sanal Asistan Stratejik Planlama toplantısı yapmak üzer26e iletişime geçebilirsiniz. Başarılı bir 2016 için yol haritanızı birlikte belirleyebiliriz.

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.