Yeni Yıl Önerileri

Evet yılın o zamanları yeniden geldi. 2015’e bakıp, neler olduğunu değerlendirip, 2016’yı planlama ve devam etmek için yeni yıl kararlarımızı aldığımız dönemler:)

Yeni yıl kararları alırken, geçmiş yıldan ve yaşananlardan ders almak gerekir.

1.İş ve Özel Hayatı Ayırın!

Duygularınızı ve işinizi birbirine karıştırmayın. Kontrol edemediğiniz bir şeye duygusal olarak bağlanıyor olmanın, fiziksel ve mental olarak bir maliyeti olacaktır.

İş ile ilgili  gelişme ve değişimlere duygusal olarak bağlanırsanız, işte kötü geçen bir döneminiz, aynı zamanda kişisel bir  felaket de olacaktır. İşte başarılı olmak için kendinize yatırım yapın ancak iş ve özel hayatınıza farklı perspektiflerden bakmayı unutmayın.

2.İş Yönetimini Takip Edin!

İş ile ilgili büyük projeleriniz yönetirken, ekibinize delege ettiğiniz  günlük işleri, takip etmeniz ve  yönetmeniz gerektiğini unutmayın.

Büyük projeler için çalışırken,  günlük iş yönetimini kolaylıkla aksayabilir.

Ekibiniz sizin için tüm bu işleri güzel yürütür ancak onlarla günlük ya da haftalık olarak takip ve yönetim için iletişimde olmalısınız. Böylece herkes iş öncelikleri ve yapılacaklar hakkında emin olacaktır.

3. İşleri Zorlaştırmayın!

Şirketiniz için yeni projeler, stratejiler oluştururken  şirketin kaynakları ve kapasitesi ile orantılı olarak planlayın.

Yeni projeleri palnlarken, şirketinizin  en önemli kaynakları olan , zaman ve insan ile orantılı olması önemlidir. Bir KOBİ olarak, çok daha büyük ölçekli bir şirketin yürütebileceği bir projeyi şirketiniz için planlamayın.

Geleceği düşünürek plan yapmak önemlidir ancak bunu şirketiniz için zorlaştırmayın.

Projelerin, işinizin mevcut gidişatı ile dengede olması önemlidir.

4. Sağlınızı Önemseyin.

Bir çok kişi sabah  en enerjik ve verimli saatler olduğu için , hemen işe koyulmaktadır.  Bu en verimli saatlerde önceliği iş olarak belirlemektedir.

Öğleden sonraları ise genellikle toplantılar ve çözülmesi gereken konular ile geçer. Akşamlar ise aile zamanı, e-maillere göz atarak geçmektedir. İşte bir gün bitti bile! Spor ve egzersiz çoktan unutuldu.

Günümüz iş hayatında , birbiriyle yarışan önceklikler arasında spor yapmak  yapılacaklar listenizde yer almayabilir ve hatta bilerek bunu önceliklerinizden çıkartmış olabilirsiniz.

Ancak iş her zaman artarak büyüyecektir ve sorumluluklarınız artacaktır. Sağlığınız için uygun bir zamanı bekleyip, o zaman vakit ayıramazsınız, çünkü o zaman hiç gelmeyecektir.

Bu yüzden bu yıl kişisel sağlığınızı önceliğiniz yapın.

5. İletişim Kurmak Önemlidir.
Büyümekte olan bir işi yönetmek,   günlük işleri delege etmiş olasanız bile, oldukça kapsamlı bir  iştir.

Hala ortaklıklar oluşturmalı, strateji ve planlama geliştirmelisiniz. İş büyürken,  kontaklarınız ile iş ağı geliştirmek (networking) çok önemlidir.  Ancak pek çok kişi,  iş yoğunluğunda bunu bir lüks olarak görülmektedir.

Çoğunlukla üretkenlik çok daha önem kazanırken ve öncelik olurken, bu yıl iş kontaklarınızla iş ağı geliştirmek önceliğiniz olsun.

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.