Evinizden Nasıl Dijital Asistan Olarak Çalışabilirsiniz?

Günümüzde etkin, verimli ve organize insanlar için evden çalışma ya da para kazanmak için bir çok fırsat var.

Şirketlerin maliyet ve esneklik konusundaki talepleri arttıkça,  serbest çalışan uzmanlara ve onların hizmetlerine olan ihtiyaç her gün artıyor. Geleneksel olarak ofisten çalışan ve ofislerin kalbi olan asistanlar bile artık ofis dışında çalışabiliyor.

Bununla birlikte asistan olmayı seven ancak uzun ofis saatleri ve trafik gibi engellere takılmak istemeyenler için yeni bir fırsat yarattı. Evinin rahatlığında, bir ofis asistanı gibi, evden çalışan sanal asistanlık konsepti doğdu ve hızla yayılmaya başladı. İnternet sayesinde kullanımımızda olan mail, ortak çalışma platfrormları ile, ofiste yapılanların çoğunu evinden ya da kendi ofisinden yürüten sanal asistanlık kavramı gelişti. Kahve ve çayınız dışında hemen hemen herşeyi ofis dışından da yapılabilmektedir. 🙂

Sanal asistanlık, yurtdışında pek çok online eğitim ve seminer düzenlenen, yıllık toplantıların bile yapıldığı büyük bir iş kolu. Türkiye’de ise oldukça yeni ve gelişmekte olan bir iş dalı.

Office clerk-6

Bana en çok gelen sorulardan biri “Nasıl sanal asistan olabilirim? “ya da “Sanal asistan olmak istiyorum, ne yapmalıyım? “

Bionluk, upwork gibi serbest zamanlı çalışanların iş ve proje almak üzere kullandığı platformlarda çok yoğun bir rekabet mevcut ve kendim de buradan 1-2 defa hizmet almış birisi olarak iyi birisine denk gelmediğiniz zaman yapılan işi düzeltmek ve kontrol etmek için baya bir zaman harcıyorsunuz.

Benim önerim daha stratejik bir yaklaşımla, size özel uzmanlık alanlarınızı belirleyerek (yabancı dil, organizasyon planlama, araştırma,yazı yazma gibi) bunlar üzerinden hizmetinizi pazarlamanız olacaktır. Böylelikle bu hizmeti almak isteyen daha küçük çaplı yeni girişimcilere ya da küçük işletmelere bu hizmetinizi onların talebi doğrultusunda verebilirsiniz.

Elbet bu işin oluşması zaman alacaktır. En az bir yıl boyunca az bir gelirle çalışmanız gerekebilir ancak edindiğiniz müşteriler sizin en iyi reklamınız ve referansınız olacaktır.

Avrupa ve Amerika’da çok yaygın olmasına rağmen, insanlar hala evden çalışma ve ofislerinde olmayan bir asistan konusunda şüpheci olabiliyor ancak çalışmaya başladıktan ve sonuçları almaya başladıktan sonra bunun çok da gerekli olmadığını fark ediyorlar.

Bu anlamda 2 yol izleyebilirsiniz, kendiniz küçük bir şirket kurarak bu hizmeti evden verip, fatura kesebilirsiniz. Bir diğer opsiyonda, sanal asistanlık hizmeti veren şirketlere başvurarak onlardan birinde kendi istediğiniz saatlerde çalışarak, saat başı ücret alabilirsiniz.

Her ikisi içinde ilk önerim öncelikle kendinize güzel bir Linkedin profili hazırlamanız olacaktır. Sonrasında da hangi özelliğiniz üzerinden gidebiliceğinize karar vererek, müşteriler ya da sanal asistanlık şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Son olarak size bir sorum olacak, sanal asistan olmak için bir eğitim olsa katılır mıydınız?

Bu konuda danışmanlık almak ister miydiniz? Cevaplarınızı bekliyorum.

 

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.