Kök Çakra / Mulahadra

 

Muladhara-Chakra

İlk çakra olan kök çakranın elementi hayatın başlangıcı için bir temel olan topraktır. Rengi kırmızıdır. Madde ve katı olan, hayatımızın pratik yönleri ve içgüdüler olarak bildiğimiz bilinç seviyemizi temsil eder.  Köklenme, topraklanma, istikrar, sağlamlık, hayatta kalma ve temel insani ihtiyaçlar ile ilgilidir.

Kök çakranın gelişimi rahimde başlayıp, 1 yaşa kadar devam eden bir süreçtir.

Omurganın en alt noktasındadır ve bacaklar ile dünya ve omurga arasındaki bağlantıyı sağlar.  Bu çakrada bedendeki enerjiyi dünyaya topraklamayı/köklemeyi öğreniriz. Bacaklar omurgadan aşağı doğru giden bir kök görevi görür. Bu kökleri elektrik fişinin iki ucu gibi düşünebilirsiniz: Bacak ve ayaklarınızı toprağa taktığınızda- aynı bir cihazı prizinden fişe takmak gibi-  tüm beden için enerji yaratmış olursunuz.

Eğer kök çakranız dengesizse; çok fazla negatif duygu, alaycılık, yeme bozuklukları, açgözlülük, hırs ve dünyada kendini güvensiz hissetme, sürekli hayatta kalma modunda olmak  gibi durumlar yaşıyor olabilirsiniz.

Kök çakra fazla çalıştığında, ağır bir beden, yavaş, tembel ve uyuşuk hissetme, dünyada kendini güvende hissetmeme gibi sorunlarla kendini gösterebilir. Kişinin eylemleri, davranışları  korku üzerniden beslenir.

Kök çakra az çalıştığında, dağınık, köklenmemiş, boşlukta ve uçuyor gibi hissetme gibi haller fark edebilirsiniz. Bu noktada korku, hırs ve paranoyaya dönüşür ve bu da aslında ilk çakranın dengesizliğinden kaynaklanır ve yeme bozuklukları -günlük ihtiyacın üzerinde yemek, sağlıklı beslenmemek- ortaya çıkar.

Kök Çakra Nasıl Dengelenir?

  • Sürekli aynı tempoda çalan ritmik kalın bir ses ile dengelenebilir. -Davul gibi
  • Meditasyon yapabilirsiniz. Rahat ve sakin bir şekilde oturup, nefesinize odaklanarak, kök çakranızda kırmızı ve dönen bir enerji alanını düşünün. Her nefes aldığınızda enerji omurganızda yukarı doğru çıkarken, her nefes verdiğinizde de enerjinin aşağı doğru gittiğini düşünebilirsiniz.
  • Hindu geleneklerine göre her çakranın bir mantrası ve sesi vardır. Kök çakra için bu LAM’dır. Bunu sesli olarak belli bir tekrarda söyleyebilirsiniz.
  • Kırmızı rengi kıyafet ve aksesuarlarınızda kullanabilirsiniz. En çok zamanı uyku da geçirdiğimizi düşünrsek, çarşaf renklerinizi buna göre seçebilirsiniz.
  • Beden farkındalığıyla duş almak kök çakranın temizlenmesini sağlayacaktır.
  • Hareketli olmak; yürüyüş vb fiziksel aktivitlerle bedeninizi fark etmek kök çakranın iyileşmesine yardımcı olur.
  • 5-30 dakika arasında yürüyüş meditasyonları yapabilirsiniz.
  • Dans etmek ve kök çakra yoga asanlarını yapmak çok faydalı olacaktır.

 

grounding4

Benim en çok yaptığım uygulama; meditasyon sırasında bir ağaç olduğumu düşünürek, her nefes aldığımda dünyadan köklerime doğru enerjinin geldiğini hissetmek ve her nefes verdiğimde de artık ihtiyacım olmayanları bırakmak oluyor ve enerjinin köklerimden gidip geldiğini düşünüyorum. Eğer açık havadaysam, mutlaka çıplak ayakla yere basmayı ve bu şekilde meditasyon yapmayı tercih ediyorum.

 

 

 

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

“Kök Çakra / Mulahadra” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.