Nefes Koçu Ne Yapar?

Nefes koçunun görevi, dışardan bir göz olarak kişinin nefesini takip etmek ve  bu esnada kişiyi nefes alışkanlıkları doğrultusunda yönlendirmektir. Nefes koçu, kişiyi sürekli doğal nefese yönlendirir. Bu yüzden her seans eşsiz ve bir diğerinden farklıdır.

Nefes koçluğu seansında, kişi ağızdan derin nefesler alır ve koç kişinin nefesindeki limitleyici alışkanlıklarını analiz eder. (kişi doğal nefes alışkanlığının dışında her ne yapıyorsa bu tespit edilir) Analizi yaptıktan sonra, kişiyi  nefes alışkanlıklarını çözecek uygun teknik ve sistemlerin  kullanarak doğal nefesi hatırlamasını sağladığı çalışmalardır.
WhatsApp Image 2017-11-21 at 18.43.54
Nefes koçluğu birebir ve yüz yüze yapılır. Nefes koçu seans boyunca, aktif olarak  elleriyle bedenin üzerinde çalışır ve olumlamalar kullanır.
Bir nefes koçluğu çalışması,  yaşam koçluğu ve  1 saat aktif nefes seansı ile toplam 1,5 saat kadar sürer. Nefes koçluğu seansı, bir mat üzerinde yatarak, gözler kapalı ve müzik eşliğinde yapılır.
Nefes koçu size doğru nefes almayı ya da bir nefes tekniği öğretmez. Nefes teknikleri belirli durumlar -stres, kaygı, üzüntü vs -için kullanılan yöntemlerdir. Nefes koçu sizi doğal nefesinize yönlendirir çünkü hepimiz doğal nefese sahibiz, sadece unuttuğumuz için mevcut alışkanlıklarımızla nefes alıyoruz.

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

One thought on “Nefes Koçu Ne Yapar?”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.