Nefes Almayı Koç mu Öğretecek?

Nefes koçu olduğumu söylediğimde ilk kez duyanlarda şöyle hafif bir bıyık altından, nefes almak için para mı ödeyeceğiz yani ile karışık bir tebessüm oluyor genelde 🙂

Evet!! Günümüz hayat koşullarında insanoğlu öyle bir noktadaki en basit ve aslında bir seviyede refleks olan solunum için bir koça ihtiyaç duyuyor.

Karıştırılan nokta ise nefes ve solunumun aynı şeyler olduğunun sanılması. Nefes işin psikolojik boyutu iken, solunum işin fizyolojik boyutu. Beden bir refleks olarak solunumu gerçekleştirebilirken, biz insanlar yaşadığımız olaylar karşısındaki tepkilerimiz ile solunumumuza müdahale ederek onu çarpıtıyoruz.

Bu çarpıtmalar kronikleşmeye başladığında -bazen nefes teknikleri ile buna müdahale edip- yine kendi doğal nefesimizi bozarken,hastalık ve benzeri yan etkiler ortaya çıkıyor.

Aslında beden fizyolojik solunumu refleks olarak gerçekleştiriyor ta ki biz ona müdahale edip, “ Ay şu an çok kötü hissediyorum, şöyle derin bir nefes alayım” vs gibi şeylerle bozana kadar.

Tüm bunların sonucunda, hangi durumda hangi nefes alışkanlığınızı devreye soktuğunuzu size fark ettiren ve bu alışkanlığın hayatınızdaki yansımalarını size gösteren bir rehbere ihtiyacınız oluyor.

İşte burada nefes koçu devreye giriyor ve size bu konuda yol gösterirken, aynı zamanda doğal nefesinize kavuşmanız için bir yol haritası çizerek, bu süreçte sizinle birlikte çalışıyor.

Sevgilerimle,

Pınar

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.