Sakral Çakra / Svadhishthana

İkinci çakramız turuncu rengi ile sakral çakradır. Duygusal beden, zevkler, sefa ve yaratıcılık ile ilgilidir. Elementi su olduğu için enejisi de akış ve esnek olmak ile özdeşleşmiştir. Yeri göbeğimizin 3 parmak kadar aşağısındadır. Gelişimi 6 ay- 2 yaş arasında gerçekleşir.Zevk, eğlence, hareket ve duygular ile ilgili merkezimizdir. Amacı işleri yoluna koymaktır; bedenin genel olarak hareket etmesi, içsel enerjinin hareketi, hayatta neşe ile ilerlemektir.

Sakral çakra kendi içimizdeki ve dışardaki dünyayı hissetmemizi sağlayarak duygusal sağlığımızın temelini oluşturur.

Hayatımızda esnekliği geliştirmek için bir enstrüman olan sakral çakra, duygu ve düşüncelerimizde hareketlilik ve akışı temsil eder ve kişisel açılım ve diğerleriyle ilişki kurarak kimlik oluşumunu destekler.

12931900 - the sacral chakra

Zevk bizi açılıma davet ederken, bizi daha mutlu  ve  çoşkulu yaparken, bedendeki enerjiyi de harekete geçirir ve blokajların salıverilmesine destek olur. Bu yüzden bu enerji ile çalışmak yerine “oynamak” daha iyi gelecektir.

Sakral çakra dengede olduğunda, dünya diğer insanlarla olan ilişkiler besleyici, zevk ve ahenkli olarak merkezlenir.

 • Sakral çakradaki dengesizlikler bağımlılık, diğer insanlara bağımlı olma hali ya da size kolayca zevk veren bir madde bağımlılığı
 • Duygular tarafından yönetilmek
 • Tam tersi: uyuşmuş hissetmek, kendinle ve nasıl hissettiğin ile bağlantı kuramamak
 • Fantaziye, seksüel obzesyonlara aşırı düşkünlük
 • Tam tersi: Seks arzusunun olmaması ya tatmin olmama
 • Belli duygu ve modlarda takılı kalma

Fiziksel seviyede yaşayabileceğiniz belirtiler, mentstural sendrom, kansızlık, hipoglisemi, belin alt bölgesinde ağrı, dalak ve böbrek problemleri ve düşük enerji gibi kendini gösterecektir.

Fiziksel olmayan seviyede yaşanan belirtiler ise, depresyon, sınır koyamamak, aşırı hassasiyet, korku ya da anskiyete, manipulasyon, panik atak olarak fark edilebilir.

Sakral Çakra Nasıl Dengelenir?

 • En kolay yöntemlerden biri dans etmektir. Bedenin hareket etmesi, vücutta enerji akışı sağladığı için çakrayı aktifleştirir ve blokajları kaldırır.
 • Doğa sesleri, özellikle su sesi, yağmur, rüzgar gibi sesler ve doğadaki ritm ile çakra dengelenir.
 • Paçuli, ylang  ylang, portakal, gül ve yasemin gibi yağları ofis, ev gibi alanlarda kullanarak, hisleri uyarmanız bu konuda çok etkili olacaktır.
 • Meditasyon yapabilirsiniz. Rahat ve sakin bir şekilde oturup, nefesinize odaklanarak, sakral çakranızda turuncu ve dönen bir enerji alanını düşünün. Her nefes aldığınızda enerji omurganızda yukarı doğru çıkarken, her nefes verdiğinizde de enerjinin aşağı doğru gittiğini düşünebilirsiniz.
 • Hindu geleneklerine göre her çakranın bir mantrası ve sesi vardır. Kök çakra için bu VAM’dır. Bunu sesli olarak belli bir tekrarda söyleyebilirsiniz.
 • Turuncu rengi kıyafet, aksesuar ve eşyalarınızda kullanabilirsiniz. En çok zamanı uyku da geçirdiğimizi düşünürsek, çarşaf renklerinizi buna göre seçebilirsiniz.
 • Kalçaları açmak ve bu bölge üzerinde çalışmak etkili olacaktır. Yine bu konuda yoga asanalarından faydalanabilirsiniz.
 • Yüklerinizi bırakmak önemlidir; sadece ufak bir kabin üstü boyutu bile olsa, arkadaşınızla dertleştiğinizde ya da bir günlük tuttuğunuzda bunun sizi ne kadar rahattlattığını hatırlayın, Tüm bunları sesli olarak ifade etmek ve bastırılmış duygu ve anılardan kurtulmak büyük bir rahatlama sağlayacaktır.

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

One thought on “Sakral Çakra / Svadhishthana”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.