Tibet’in Gençlik Pınarı

Vücudumuzda çakra dediğimiz – daha önce bahsettiğim- çeşitli enerji merkezleri vardır ve bu noktalar bir girdap misali dönerek bizim ruhsal ve fiziksel olarak dengede olmamızı sağlarlar. Günlük hayatta yaşadığımız koşturmalar, sıkıntılar, yanlış frekanstaki düşünceler vb. gibi bir çok sebep ile bu çakra noktaları zaman içerisinde dönme hızlarını yavaşlatabilir ya da tamamen durdurabilir.

Peter Kelder’ın yazdığı, yaşlı bir albayın, gençlik iksiri ismini verdiği bir gizemin peşinden Tibet’e doğru giden yolculuğu ve burada öğrendiği beslenme ve egzersizlerle birlikte yaşadığı deneyimlerini anlatan bir kitapta bu hareketlerden uzun uzun bahsetmiştir.

Bu egzersizlerde yapılan 5 temel hareket çakralara nokta atışı bir baskıda bulunarak düzgün ve dengeli bir şekilde, sağlıklı bir akışa sahip olmalarını sağlar.

Vücudun 5 bölgesini doğadaki 5 element ile eşleştirip, evrendeki dengeyi bedenimizde de sağlamayı amaçlar.

Günlük ritüel içine alınabilecek bu hareketler dizisindeki en önemli noktalardan biri, 3 adet tekrar ile başlayarak, her hafta 2 artış ile devam etmektir. Eğer bu süreçte arada sayı artıramayanınız hareketler varsa, kendinizi rahat hissedene kadar aynı sayı ile devam edebilirsiniz. Bu noktada en önemli şeylerden biri bedeninizi dinlemek olacaktır. Hareket sayılarının artırımı 21’e kadar devam etmektedir.

Lütfen tüm hareketleri vücudunuzu dinleyerek, kontrollü bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Uygulama sırasında nefes, beden ve yükselen enerjimize odaklanmalı ve günlük düşüncelerde salıvermeliyiz.

Çıplak ayakla, yoga matı üzerinde egzersiz yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Bu hareketleri yaparken özellikle sabah uyandığınızda, kaslarınız ısınmış değildir ve bu yüzden her hareket vücut zorlanmadan uygulanmalıdır.

Acı veya ağrı duymanız halinde hareketi bırakın. Hareketleri içselleştirmek için her hareket arasında mola verin. Sayıyı artırma konusunda acele etmeden ilerleyin.

1. Hareket — Akıl bölgesi /Enerji

Amaç: Enerjiyi yeniden yaymak  ve kişisel manyetik alanı güçlendirmek.

Solunum: Doğal bir şekilde nefes alıp verin.

Güvenlik uyarıları: Başınızın dönmesi halinde dönmeyi durdurun.

Uygulama:

İlk harekette eller iki yana genişçe açılır, yere sağlam basılır, avuç içleri yeri göstererek saat yönü etrafında dönülür. Ne çok hızlı ne de çok yavaş olması gerekir. Başın dönmemesi için gözü harekete başladığınız yerde, göz hizanızda bir noktaya sabitleyebilir, o noktayı tekrar gördüğünüzde bir tur olarak sayabilirsiniz.

2. Hareket — Boyun bölgesi / Toprak elementi

Amaç: Karın kaslarını ve boyun kaslarını güçlendirmek, enerji merkezini stimüle etmek, pankreas ve tiroide canlılık vermek.

Solunum: Bacaklarınızı kaldırırken nefes verin, indirirken nefes alın.

Güvenlik: Başı yukarı kaldırırken, çenenizi iyice içeri çekmeyi unutmayın.  Beli korumak için, sırtın alt bölümünü zeminle temas eder şekilde tutun. Bel sorunlarınız varsa, aynı egzersizi bacaklarınızı bükerek gerçekleştirin.

Uygulama:

Yere sırt üstü uzanıyoruz, eller kalça hizasında yere doğru bakıyor. Burundan nefes alırken ayakları parmak uçlarımız bize doğru bakacak şekilde yavaşça kaldırıyoruz. Dizlerin dümdüz olmasına özen gösteriyoruz. Ardından nefesi verirken yavaşça ayakları yine aynı düzlükte yere doğru indiriyoruz. Hareketi tekrarlıyoruz.

3. Hareket —Göğüs bölgesi / Hava elementi

Amaç: Kalçayı, karnı ve boynu esnetmek, karındaki sinir diziminin enerjisini kalbe taşımak, timus, tiroid ve böbrek üstü bezlerine canlılık vermek

Solunum: Başınızı öne eğerken yavaşça nefes verin, arkaya doğru eğerken derin nefes alın.

Güvenlik:Bu hareketi yaparken belinize ağırlık bindirmemenize dikkat etmeniz gerektiğinin altını çizerim.

Uygulama:

Harekete ilk önce dizlerin üzerinde durarak başlıyoruz. Parmak uçlarını resimdeki gibi yere bastıktan sonra ellerimizi kalçanın altına yerleştiriyor, boyunu hafifçe geriye doğru atarak nefes alıyor ve göğsümüzü ileri doğru şişirirken belimizi geriye doğru götürüyoruz. Ardından nefesi vererek geldiğimiz gibi temkinlice düzeliyoruz. Hareketi bir kaç tekrar yapıyoruz.

Hassas bir hareket, yavaş yapmalı, ve bir anda yüklenmemelisiniz, boyun geride aldığı nefesi vererek başlangıç pozisyonuna döndüğünde baş dönmesi olabilir.

4. Hareket — Mide bölgesi / Su elementi

Amaç: Omuzları, belin alt bölümünü ve kalçaları güçlendirmek, karnın alt kısmını, boynu ve dizleri harekete geçirmek.

Solunum: Baseni kaldırırken nefes alın, oturma pozisyonuna dönerken nefes verin.

Güvenlik: Eklemlerinizi korumak için, ellerinizle yerden destek alın, bileklerinizi, kollarınızı ve omuzlarınızı kilitleyin. Nefes verme sonunda, çeneyi göğse doğru çekin.

Uygulama:

Harekete popomuzun üzerinde, bacakları ileriye doğru uzatarak, yere oturur pozisyonda başlıyoruz. Ayaklarımız hafifçe açık. Eller arkayı gösterecek şekilde kalçanın yanında yere basıyor. Duruşumuzu aldıktan sonra başı geriye doğru götürüp burundan nefes alıyor, nefesle birlikte ellerden ve ayaklardan kuvvet alarak, dizleri kırıp, masa pozisyonu alıyoruz. Ardından yavaşça nefesi vererek boynu düzeltip, kalçayı yere indirerek başlangıç pozisyonuna geri dönüyoruz. Hareketi tekrar ediyoruz.

5. Hareket — Kol ve ayak bölgesi / Ateş elementi

Hedef: Gevşemek, zihni rahatlatmak, bedeni ve bilhassa beli esnetmek, kolları, omuzları güçlendirmek ve bacaklara esneklik kazandırmak.

Solunum: Sakin ve derin bir şekilde nefes alıp verin.

Güvenlik: Kürek kemikleri arasında boşluk bırakmak için, omuzları iyice dışa doğru çevirin. Ön kollar bu şekilde zeminden ayrılır ve omurga doğal olarak nötr bir durum alır. Egzersiz boyunca alt kaburgaları içeri çekin.

Uygulama:

Emekler pozisyona gelin. Ellerinizi omuzlarınızın hizasında, paralel, avuç içleriniz zemine gelecek şekilde (parmaklarınız açık) yere koyun. Ayaklar ellerin hizasında basen genişliğinde açın olsun. Ayak parmaklarınız ucunda yükselin, sonra yavaşça, baseninizi yukarı doğru ittirin ve bir yandan da kollarınızı ve bacaklarınızı gerin. Ellerinizle, omurgayı adım adım esnetmek için, ileri doğru ufak adımlar atın. Ayaklar, zemine tam basmalı,  baş aşağı şekilde durulmalıdır.

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.