Sonbahar Ekinoksu

Mevsim geçişleri durmak, içe dönmek ve kendinle kalmak için güzel zamanlardır. Gündönümü ve ekinoks zamanları bir önceki mevsimde yaşanan değişim ve büyümeleri gözden geçirmek, değerlendirmek için Doğa Ana’nın sunduğu küçük hatırlatmalar olarak düşünebilirsiniz.

Oldukça yoğun bir dönem olan yazdan sonra sonbahara geçiş yaptığımız bu günler oldukça önemli çünkü  yaz dönemi büyük açılım ve büyümelerin olduğu zamanlardır.  Dünyanın ve doğanın serpildiği ve geliştiği gibi bizde bu süreçte büyüyoruz.

autumn-close-up-color-267313

Sonbahar ekinoksu aynı zamanda artık geride bıraktığınız alışkanlık, düşünce, kişiler ya da olayları düşünmek ve tüm bunları salıvermeniz, bırakmanız için güzel bir dönemdir.

Şimdi hazırsanız, günlüğünüze ya da bir deftere aşağıdaki soruları cevaplamanızı tavsiye ederim.

1. İlkbahar Ekinoksunda Neredeydiniz?

İlkbahar ve sonbahar ekinoksunu birbirlerinin ikizidir. Yıl boyunca dünyanın mükemmel bir dengede olduğu 2 günden biridir- gece ve gündüz neredeyse eşittir. İlkbaharda yılın ışık olan yarısına ve büyümeye geçiş yaparken, sonbaharda daha karanlık kısma- ölüm ve tefekküre- geçiş olur.

Bu yüzden bahar ekinoksu olan 20 Mart 2018 civarında hayatınızda neler olduğunu haıtırlamanız için güçlü bir zamandır. Eğer günlük tutuyorsanız o zamanlarda neler yazdığınıza dönüp bakabilirsiniz. O dönemde yeni başlangıçlar tecrübe etmişmiydiniz? İlk bahar için hangi niyetleri ekmiştiniz? O zamandan bu yana bu niyetleriniz gelişti ve büyüdü mü ?

2. Yazın Yaşadığınız Hangi Tecrübeler Size Şükran Hissettiriyor?

Yazın en önemli görevimiz, güneş, enerji ve güzel zamanları içimize çekmek! Yazın bu eğlenceli zamanlarını  yaklaşan kış ve soğuk günler için bir nevi yakıt olarak düşünün 🙂  Yazın yaşadığınız her türlü pozitif tecrübe için derin şükran besleyin.

Nerelere gittiniz? Kimlerle zaman geçirdiniz? Bu tecrübeler size neler kazandırdı?

Yılın bu zamanlarında, tarla ve bahçelerde sebze ve meyve büyümeye devam eder ancak  büyüme mevsiminin sonlarıdır. Geleneksel olarak hasadın kutlamalarla taçlandırıldığı bir dönemdir. Eski zamanlarda insanlar uzun çalışmalarının sonuçlarını kutlamak ve şükranlarını sunmak için biraraya gelirdi.

Gerçek bir bahçeniz olsun ya da olmasın, son aylarda hayatınızda enerji ve emeğinizi harcadığınız iş, kişi ya da olaylar neydi? Neyi beslediniz? Hangi projelerinizi hasat etmek üzere hazırladınız?

autumn-book-cup-210470

4. Hayatınızda Hangi Alanlarda Dengeye İhtiyacınız Var?

Yaz dönemi yoğun ve dış odaklı enerjinin sizi tükettiğini hissettiğiniz bir mevsimdir. Sonbaharda ise, enerji tamamen içe döner. Bu bir dengeleme ve ayarlanmadır. Dünya mükemmel bir dengede olduğu için, hayatımızda dengenin nerelerde olduğunu fark etmek için güzel bir zamandır.

Hayatınızda hangi alanlarda dengeli olduğunuz düşünüyorsunuz? Nerelerde denge olmadığını düşünüyorsunuz? Sizce neden böyle? Dengelenmesi için yapabileceğiniz neler var?

5. Neyi Bırakmaya Hazırsınız?

Öğrendiğiniz tüm derslere ve yaz boyunca geride bıraktıklarınıza baktığınızda, artık size hizmet etmeyenleri fark etmeye başlayacaksınız: eski davranış kalıpları, alışkanlıklar, ve ilişkiler- artık bunları bırakmaya hazırsınız.

Sonbahar aynı zamanda ölüm ve çürümenin zamanıdır: Ağaçlar yapraklarını döker, mahsüller kesilir, bitkiler Dünya’ya döner. Tüm bu ölümler gereklidir. İlkbaharda ekilecek yeni tohumlar, yeni hayaller, yeni hayatlar için alanı temizler ve yer açar.

Kişisel büyüme ve dönüşümü tecrübe etmek için, artık bize hizmet etmeyen herşeyi Doğa Ana gibi serbest bırakmalı ve salıvermeliyiz.  Hayatınızda neyi bırakmaya hazırsınız?

Eğer yazdıyanız bu çalışmayı ilkbaharda gözden geçirmek üzere saklamanızı öneririm.

Sevgilerimle,

Pınar

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: