Nefes Algıyı Değiştirir

Yazı, Yale Üniversitesi Matematik alanında Lisans Diploması ve Harvard Tıp Fakültesi’nden Tıp Doktorası olan bir nöropsikiyatrist olan Dr. Jon Lieff tarafından kendi web sitesi için yazılmıştır. Kaynak aşağıda paylaşılmıştır, çeviri de önemli noktalar özet şeklinde yazılmıştır.

Nefesi kontrol eden beyin sistemleri oldukça karşık olduğu için yeni yeni araştırılmaktadır. Solunum; karbondioksit, pH ve oksijen miktarları tarafından regüle edilsede, süreçte etkili olan bir çok farklı faktörde vardır. Solunum, vagus siniri ve motor korteks tarafından kontrol edilen karmaşık kas olaylarını içerir. Bilinçsiz kimyasal düzenlemenin yanı sıra, duygular, stres ve algının solunum hızı üzerinde büyük bir etkisi olduğu da açıktır. Korku ve stres nefes alma hızını artırırken, bilinçli nefes kontrolü stresi azaltma, gevşeme ve meditasyonda etkilidir.

Sigara içmenin sağlıksız olmasının nedeni de, sadece kanser değildir. Buna ilave olarak, akciğer sağlığı, solunum düzeni değişikliği ve farklı kimyasalların bedene alınım seviyelerini arttırmak, vücudunuzun ve bedenin farklı işlevlerine zarar verebilir. Sigarayı bırakmak istiyor ve ancak tamamen bırakıp bırakamayacağınızdan emin değilseniz, tamamen bırakmaya hazır olana kadar, nikotin alımınızı yavaşça azaltabilirsiniz.

Nefes alıp verme hızınız, duyusal bilgiyi algıya bağlar.

Nefes ve algılarla ilgili bir başka önemli bağlantı ortaya çıktı.

Burunda, belirli mitral hücreler nefes döngüsünün farklı bölümlerinde yükselir.
Nefes döngüsünün bölümlerini duruma göre ayarlamak için farklı özel kokular kaydedilmiştir. Hayvanlar yeni bir şey kokladıklarında nefes alma hızları artar.

Aslında, beynin nefesle ilgili ritmik salınımları- bedensel hareket, yutkunma, yalama, çiğneme gibi- nefesin ritmi ve hızı ile bağlantılıdır. Motor ve duyusal becerinin sinyalleri olan koku, dokunma ve tat ile nefesin birleşmesi ile birlikte karmaşık bir agı oluşturur.

Tamamen farklı nöron yolları solunum yoluyla senkronize olur (faz kilidi).
Koku ve dokunmanın duyusal sinyalleri beyne farklı yerlerden girer.

Egzersiz ve duygusal stres sırasında, bilinçli ağ devreye girer ve nefes alma hızını artırır. Zorla ekshalasyon, pasif ekshalasyona göre havayı akciğerlerden dışarı çıkarmak için kaburga ve karında ekstra kasları tetikler.

Bilinçli nefes kontrolü, gevşeme, konuşma ve ses eğitimi, yoga ve meditasyon gibi aktivelerde kullanılır.

Kendini gözlemlemek, algıyı değiştirir.

Algı, korteksten gelen sinyallere dayalı karmaşık bir süreçtir. Eğer bir görüntüye bakmadan önce onu hayal edersek, algı değişir.
Aynı şekilde, görüntüye bakmadan önce bir duygu yaşanırsa, algı farklı bir yönde değişir.

Nefes, Kendi kendini Gözlem ve Algı
Meditatif bir şekilde kendi kendini gözlemlemenin etkisi genelde nefese bağlanır. Nefesi sayarak ya da gözlemleyerek, nefes gittikçe sakinleşir ve otomatikleşir ve beynin solunum devrelerindeki salınımlar tarafından düzenlenir. Solunumdan kaynaklanan bu senkronize beyin salınımları, algı değişikliklerine bağlıdır.

Nefes Egzersizleri Algıyı Değiştirir.

Meditasyonda nefesin gözlemlenmesi, algıları değiştirmek için binlerce yıldır çeşitli şekillerde kullanılmıştır. Nefes egzersizleri, belirli hatha yoga duruşlarıyla başladı.Yıllarca süren uygulamayla, nefes tekniklerinin farklı etkiler ve nihayetinde farklı algılar yarattığı farkedildi. Zaman ve ve sürekli pratikle, nefesin gözlemlenmesi algıyı değiştirir.

Nefes Egzersizleri:
Nefese odaklanmak, her nefes alış ve verişte, kelimeleri veya nefesi saymayı içerebilir. Bazıları diyafram hareketlerini, karın veya göğsün içeri ve dışarı hareketini izler; diğerleri burundaki akış hissini gözlemler. Egzersizler, zikir gibi her nefeste ses çıkarmayı içerebilir. Her nefes egzersizi, algıları farklı şekilde değiştirir.

Hızlı nefes; uyarılmaya neden olur, ve aynı zamanda hiperventilasyona yol açabilir ve astımı olanlar için iyi değildir.
Yavaş ve derin nefesler, parasempatik sistemin sakinleşmesi ve dinlenmeyi sağlayan otonom beyin devrelerini sıfırlar. Bu sıfırlama, kalp, akciğerler, duygusal merkezler ve korteksin senkronize yavaşlamasını da sağlar.

Yogik solunum esas olarak diyaframdan başlar- tüm alt, orta ve üst akciğerleri doldurur. Çoğu insanın nefesi sığdır ve normalde bu rahatlatıcı etkiden yararlanamaz.

Optimal nefes, pürüzsüz, derin ve hatta hiç duraklama olmaksızın sadece diyafram ve burnu kullanarak, efrosuz ve çabasızdır.
Bağışıklık fonksiyonuna, hipertansiyona, astıma ve strese yardımcı olabilir.

Kaynak: https://jonlieffmd.com/blog/breathing-alters-perception

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.