Kilolar Nereye Gider?

Kilo verdiğinizde nereye gider? Bir arkadaşınıza sorduğunuzda alacağınız cevaplar; yağın enerji veya kasa dönüştüğü veya bağırsak yoluyla atıldığı olacaktır. Bunların hiçbiri doğru değil. Gerçek şu ki, yağı karbondioksite dönüştürüp sonra da solunum yoluyla dışarı vererek kilo veriyoruz. Yediğimiz makro besinlerin tüm kütlesinin % 75’i aynı metabolik kaderi paylaşır. Bu yazıda, midemiz, akciğerlerimiz ve belimiz arasındaki doğrudan fizyolojik bağlantıyı ve bu bilginin sağlıklı kilomuzu korumamız için nasıl bilgilendirebileceğini ve hatta motive edebileceğini keşfedeceğiz.

Surfing Scientist olarak bilinen Ruben Meerman, Avustralyalı bir bilim adamı, eğitimci, yazar ve konuşmacıdır. Ruben Meerman bir fizikçi, eğitimci ve Big Fat Myths kitabının yazarıdır: Ruben’in karbondioksit ve solunum hayranlığı, 16 kilo vermesi ve tüm bu yağın nereye gittiğini merak etmesinden kaynaklanıyor.

Hesaplamaları, kaybettiği yağların % 84’ünün CO₂ olarak solunum yoluyla verdiğini ve kalan % 16’sının su olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bulguları 2014 yılında British Medical Journal’da yayımlandı ve bu konudaki TEDx Konuşması o zamandan beri 10 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Ruben şu anda, tüm çocukların yedikleri yiyeceklerin soludukları karbondioksite dönüştürüldüğünü öğrenmelerini sağlamaya çalıştığı bir misyonda.

2014 yılında, 35 lbs / 16 kg verince, bir araştırmacı olarak bunun nasıl olduğunu bilmek istedi ve sizin birazdan okuyacağınız bu çalışma ortaya çıktı.

Görüşülen 150 doktor, diyetisyen ve antrenör sağlık okuryazarlığındaki bu şaşırtıcı bilgiyi bilmediğini ortaya çıkarttı. Şimdiye kadarki en yaygın yanılgı, yağın enerjiye dönüştürülmesiydi. Bu teorideki sorun, tüm kimyasal reaksiyonların tabii olduğu maddenin korunumu yasasını ihlal etmesidir. Bazı katılımcılar yağın kasa dönüştüğünü -ki bu imkansız – düşünürken, diğerleri bunun bağırsaklar yoluyla atıldığını varsaydı.

Katılımcılardan sadece 3 kişi doğru cevabı verdi, bu da ankete katılan sağlık çalışanlarının % 98’inin kilo vermenin altındaki mekanizmayı bilmediğini ortaya çıkarttı. Bu durumda enerji, kaslar veya tuvalet değilse, yağ nereye gider?


Doğru cevap, yağın karbondioksit ve suya dönüşmesidir. Karbondioksiti dışarı verirsiniz ve su, idrar veya ter olarak kaybolana kadar dolaşımınıza karışır. 10 kg yağ verdiğinizde, bunun 8,4 kg ciğerlerinizden çıkar ve kalan 1,6 kg suya dönüşür. Başka bir deyişle, kaybettiğimiz kiloların neredeyse tamamı solunumla verirsiniz. Herkes çok şaşırıyor ama aslında yediğimiz neredeyse her şey akciğerlerden geri çıkıyor. Sindirdiğiniz her karbonhidrat ve neredeyse tüm yağlar karbondioksit ve suya dönüştürülür. Aynı şey alkol için de geçerli. Protein, üreye dönüşen küçük kısım ve idrar olarak attığınız diğer katı maddeler dışında aynı kaderi paylaşıyor.


Peki o zaman “Eğer yağ karbondioksite dönüşürse, daha fazla nefes almak kilo vermenize neden olabilir mi? Ne yazık ki hayır. İhtiyaç duyduğunuzdan daha fazla solunum, hiperventilasyon olarak adlandırılır ve yalnızca başınızı döndürür veya muhtemelen bayıltır. Burada anahtar nokta, vücudunuzun ürettiği karbondioksit miktarını bilinçli olarak artırmanın tek yolu kaslarınızı hareket ettirmektir. “

Bu noktada yorumum, hiperventile ya da normalden daha fazla solunum yapmak sadece bedenin ürettiğinden daha fazla karbondioksit miktarını dışarı vermenize sebep olur, böylece bedendeki karbondioksit miktarı azalır ve bu da bedenin PH dengesinin bozulmasına yol açar. PH dengesi bozulduğunda bedende titreme, baş dönmesi, bayılma gibi farklı durumlar oluşabilir.

Kaynak:https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25516540/

Yayınlayan

Pınar Onaran Altın

Kurumsal hayat sonrası öğrenci olan Pınar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.