Birlikte Neler Yapabiliriz?

Nefes, hayatın her anında olan ve hayatta kalmamızı sağlayan yegane faaliyetlerden biridir. Buna rağmen yaşamın olmazsa olmazları arasında yer alan ‘’Nefes almak’’ konusunu pek ciddiye almadığımızı kabul etmeliyiz. Aynı zamanda nefes ve solunum genellikle karıştırılmaktadır.

Her bireyin geliştirmiş olduğu bir disfonksiyonel nefes alışkanlığı vardır ve kişinin kendi kendine bunu fark etmesi oldukça zordur. Bu noktada nefes koçu kişiye bu disfonksiyonel nefes alışkanlığını fark ettirerek, doğal olanı hatırlatır ve öğretir.

Hayat nefesle başlayıp nefesle biter. Pek çok hastalık -alerjiden ağrıya, hatta kansere kadar pek çok fizyolojik rahatsızlık-  bedende nefesin artık olmadığı yerlerde, Can’ın olmadığı yerlerde oluşmaya başlar. Çünkü oksijen her şeydir, yaşam enerjisidir. Nefesini ne kadar doğru, uzun ve bağlantılı alırsan, bedeninde o kadar canlı ve taze olur.

Bu da kanserin bile hücrelerinizde var olmasını engeller, zindelik sağlayarak hayat kalitesini artırır. (Aynı hücrenin içinde hem oksijen hem de kanser olamayacağı tıp camiası tarafından bilinir. Bir hücrede kanser olabilmesi için o hücrede hiç oksijen kalmamış olması gereklidir.) Kanser dışındaki onlarca hastalık, psikosomatik hastalıkların çoğu, ve teşhis konulamayan bir çok rahatsızlık disfonskiyonle nefes alışkanlığınızdan kaynaklanıyor olabilir. Çünkü burası henüz tıbbın bakmadığı bir nokta.

Bebeklikte ve çocuklukta aldığımız doğal nefesi, ergenlikle beraber -hayatın yükleri, stres kaynakları, onaylanma isteği gibi- sebeblerle nefesimiz azalıp hızlandığı, nefes tutma gibi tehlikeli alışkanlıklar geliştirdiğimiz için nefes farkındalığı, bizler için hayati öneme sahip. Nefes farkındalığınızı geliştirmek ve doğru nefes almak için bireysel nefes seansı alarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Nasıl nefes alırsanız öyle yaşarsınız. Kesik kesik, hızlı hızlı ve kısa kısa, derin ve uzun… Hayatınızdaki limitlerin çoğunu nefes alışkanlıklarınız yaratır. Limitsiz, sağlıklı ilişkilerin yer aldığı başarılı bir hayata ulaşmak ve tüm bu limitleri aşabilmek için nefesinize odaklanmanız, nefesinizi fark etmeniz ve bu farkındalığı hayatınızın tümüne doğru nefes uygulamalarıyla birlikte yaymanız gerekir.

Nefesi bilinçli almayı alışkanlık haline getirerek, genel durumunuzu her zaman en üst potansiyelde kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Nefes Farkındalığı ile gücünüzün farkına varabilirsiniz!

Sevgilerimle,

Nefes Elçisi Pınar

%d blogcu bunu beğendi: