Nefes Koçu Ne Yapar?

Nefes koçunun görevi, dışardan bir göz olarak kişinin nefesini takip etmek ve  bu esnada kişiyi nefes alışkanlıkları doğrultusunda yönlendirmektir. Nefes koçu, kişiyi sürekli doğal nefese yönlendirir. Bu yüzden her seans eşsiz ve bir diğerinden farklıdır.

Nefes koçluğu seansında, kişi derin nefesler alır ve koç kişinin nefesindeki limitleyici alışkanlıklarını analiz eder. (kişi doğal nefes alışkanlığının dışında her ne yapıyorsa bu tespit edilir) Analiz sonrasında, kişinin  nefes alışkanlıklarını çözecek uygun teknik ve sistemleri  kullanarak doğal nefesi hatırlamasını sağladığı çalışmalardır.

Nefes koçluğu birebir ve yüz yüze yapılır. Nefes koçu seans boyunca, aktif olarak  elleriyle bedenin üzerinde çalışır ve olumlamalar kullanır.

Yoga dersi sonrası dinlenene bir grup öğrenci, savasana, yoga, dinlenme, meditatif, studyo çalışması

Bir nefes koçluğu çalışması,  yaşam koçluğu ve  40-50 dk. aktif nefes seansı ile toplam 1,5 saat kadar sürer. Nefes koçluğu seansı, bir mat üzerinde yatarak, gözler kapalı ve müzik eşliğinde yapılır.

Nefes koçu size doğru nefes almayı ya da bir nefes tekniği öğretmez. Nefes teknikleri belirli durumlar -stres, kaygı, üzüntü vs -için kullanılan yöntemlerdir. Nefes koçu kişiyi doğal nefesine yönlendirir çünkü hepimiz doğal nefese sahibiz, sadece unuttuğumuz için mevcut alışkanlıklarımızla nefes alıyoruz.

Sevgilerimle,

Pınar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *