Meditasyon Ne Değildir?

Meditasyon farklı birisi olmak, yeni bir kişi veya hatta daha iyi bir insan olmakla ilgili değildir. Aydınlanmak değildir. Dini bir ritüel değildir.

Meditasyon Nedir?

Meditasyon, zihni eğitmek üzere 2.500+ yıldan fazladır kullanılan bir uygulamadır. Tarihsel olarak baktığında, münzevi keşişler, kung fu ustaları, yogiler tarafından kullanılan bir uygulama ancak son yıllarda olimpiyat atletlerinin ve A listesindeki ünlülerin tercih ettiği bir performans artırıcı olarak yaygınlaştı.

Meditasyon ana akım haline geldi. Bunun bir nedeni, meditasyonun genellikle dikkatinizi eğitmek ve odaklamak için en etkili yollardan biri olarak kabul edilmesidir.

Farkındalık eğitimi almak ve sağlıklı bir bakış açısı kazanmakla ilgilidir. Düşüncelerinizi veya hislerinizi bastırmak yerine fark etmektir. Yargılamadan onları gözlemlemeyi öğrenmek ve nihai olarak onları daha iyi anlamakla ilgilidir.

Meditasyon Bir Beceridir.

Meditasyon yapmayı öğrenmek, bisiklete binmek, yüzmek ya da başka herhangi bir beceriyi öğrenmek gibidir. Daha önce hiç çalıştırmadığınız bir kası çalıştırmak gibi düşünün.

Bir maratonda koşmak istiyorsanız ne yaparsınız? Öncelikle koşmaya başlamalısınız, eğer daha önce hiç koşmadıysanız hayatınızda belki önce hızlı yürüyüş ile başlamalısınız antremanlara. Her gün belli bir süre koşmalı ve bir kondisyon edinmelisiniz. Aynısı meditasyon içinde geçerlidir. Rahat bir şekilde meditasyon yapabilmeniz için tutarlı bir pratik gerekir. Ve bu noktada bir öğretmen, yol gösteren ya da bir kolaylaştırıcı- günümüzde bir çok app’te var artık- varsa genellikle süreç daha kolay ilerleyecektir.

Meditasyonda süreklilik önemlidir, mükemmel olması değil.

Mükemmel, kusursuz meditasyon diye bir şey yoktur. Bazen odak noktanız kaybolur (mantra) veya nefesini takip etmeyi unutursunuz. Nefesi saymayı unutursunuz, düşünceler deli gibi üşüşür beyninize. Her yeriniz kaşınmaya başlar. Zihin devreye girer ve ” Ne saçma” der. “Sen yine yapamadın, olmadı” der. Bunların hepsi iyi isaretler- Bana hiç olmadı ama belirteyim🤪 Ben ilk meditasyon ile aydınlandım ve bir daha hiç yapmam gerekmedi, çok şükür 😂- Bunların hepsi deneyimin bir parçası. En önemli şey tutarlı bir şekilde meditasyon yapmaktır. Haftada 1 gün yarım saat yapmak yerine, her gün 5 dakika yapmak daha iyidir. Bu noktada yolculuğun, varış noktasından daha önemli olduğu şeylerden biridir.

Zihin tuhaf bir yer olabilir?

Zihni rahatlatmak zaman alır. Yol boyunca aksilikler olabilir ve hepsi meditasyon yapmanın bir parçasıdır. Denemeye devam. Sadece her gün kendin için o alanı açarak ve zamanı ayırarak bile harikasın. Dün iyi gelmemiş olabilir, yarın daha da kötü olabilir, hiç yapamadığını düşünebilirsin, bunlar zihnin oyunları ve süreç içerisinde çok normaldir. 🤯

Geleneksel olarak, meditasyon boyunca tekrar ettiğiniz bir mantra – bir kelime ya da söz – ya da nefes takibi vardir. Bunu yaparken, zihniniz dolaşır. Hiç akla gelmeyecek yerlere gider. Bu doğaldır. Meditasyon pratiği, dikkatinizi odaklandığınız tek şeye geri getirmekle ilgilidir. Odak gider, fark ettin, hop odağı geri getir.

Meditasyonda bir saat oturursan, dikkatin 500 defadan fazla düşünce ve hayallere kayabilir. Bu iyi. Meditasyon yaparken tek işin, odak nesnenden uzaklaştığında dikkatini geri getirmektir. Pratik sürecinde, rahat, hareketsiz ve tetikte olmak önemlidir.

Bir gün fark edersin ki baya bir yol almışsın. Defalarca yaptığında, yavaş yavaş rahatlamış ve odaklanmış bir zihin durumuna girersin. Artık meditasyon yapacağın o anı bekler olmuşsun. İşte bu mümkün:)

Sevgilerimle,

Pınar 🧘🏻

One thought on “Meditasyon Ne Değildir?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *