Sakinliğe Davet

Modern çağın kendine özgü özlemlerinden biri hepimizin daha sakin olmayı dilemesi 🙂 Tarih boyunca insanlar macera ve heyecan arama eğiliminde olmalarına rağmen günümüzde daha sakin ve odaklanmış olma arzusu, her zamankinden daha fazla ve öncelikli bir noktada.

Bu heyecan ve telaşın altında bana göre bazı temel nedenler var. Sakin kalabilmeye giden yol, her birini sistematik olarak değerlendirmekten ve düzenli olarak bunlara geri dönmekten geçer.

Panik Olduğun için Panik Olmak

Panik hali, zorluğun ne kadar fazla ve olağandışı olduğuna dair gerçekçi olmayan bir duygudan kaynaklanır. Toplum olarak, başarının çok kolay ve normal olduğuna dair bir hikayeye inandırılıyoruz. İlişkiler ve kariyerin nasıl olması gerektiği hakkında dolaşan şehir efsanesi hikayeler, pek çoğumuzun gerçek hayatta karşılaştığı gerçeklerden çok uzak.

Neye üzüldüğümüzü bilmiyoruz.

Bunu kabul etmekten hoşlanmıyoruz ama çoğu zaman bizi bu kadar tedirgin eden şeyin ne olduğunu gerçekten bilmiyoruz. Gerçek nedeni bulmak, çözümün anahtarıdır: analiz edilmemiş hayal kırıklığı, öfkenin temel nedenidir; duyguları fark etmeli, adlandırmalı ve üzerinde çalışmalıyız.

İyiliğin Teşvik Edilmesi
Aşağılanma korkusu, kaygının en temel itici gücüdür. Zor durumlarda diğer insanların bize nasıl tepki vereceğine dair varsayımlarımıza dayanır. Aslında önemsiz nedenlerle sizi küçümseyebilecek insanlar, kendileri de güvensizlikle doludur. Başkalarının onlarla dalga geçeceği ihtimaline karşı, saldırmakla tehdit ederler. Toplumda nezaketin teşvik edilmesi, insanların birbirine karşı korku düzeyini azaltır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *